CİMER’e başvuruyoruz

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden imzasının çekilip çekilmemesi konusunun tartışmaya açılmasının ardından EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan biri de Cumhurbaşkanlığı makamına iletilmek üzere Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuru kampanyası başlatmak oldu. 8 Ağustos 2020 tarihinden itibaren bir hafta içinde 1000’e yakın kadın CİMER’e başvurdu.

İnternet üzerinden yapılan başvurularda Adalet Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi seçenekler olduğu halde, dilekçeler bu bakanlıklara değil, özellikle Cumhurbaşkanlığı makamına iletilmek üzere doğrudan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na gönderilmişti. Verilen cevaplardan gördüğümüz kadarıyla CİMER, kadınların rızası hilafına bu dilekçelerin bir bölümünü Adalet Bakanlığı’na, bir bölümünü de Aile Bakanlığı’na yönlendirmiş buluyor. CİMER’e yapılan başvuruların doğru adrese yönlendirilmesi ve taleplerimizin yerine getirilmesi için CİMER’e tekrar başvuruyoruz, Platform’un bu konudaki açıklamasına buradan erişebilirsiniz.

Örnek dilekçemize buradan erişebilirsiniz. Örnek dilekçedeki kırmızı kısımları (tarih, başvuru numarası, yanıt veren bakanlığın adı) yapmış olduğunuz ilk başvuruya göre doldurmalısınız. Daha önce başvuru yapmamış olanlar da, örnek dilekçeden yararlanarak kendi dilekçelerini hazırlayabilir ve CİMER’e başvuru yapabilirler.

CİMER’e nasıl başvuru yapacağınıza dair bilgiye buradan erişebilirsiniz.
İlk başvurumuzla ilgili örnek dilekçemize buradan erişebilirsiniz.

Başvurularımızın amacına ulaşabilmesi için takip de en az başvuru yapmak kadar önemli. Bu nedenle başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru yaptığınız bilgisini ve sonrasında size ulaşan yanıtı  iletisim@esikplatform.net adresine göndermenizi rica ediyoruz.